1.Find the difference between the largest & the smallest four digit
numbers formed by the digits 0, 2, 5 &7
2. A box contains 4 strips of antibiotics capsules. Each strip has 9
capsules and each capsule contains 250mg of medicine. What will be the
total weight of medicine in grams in 50 such boxes?
3 . Ravish has Rs 78,592 with him. He placed an order for purchasing 39
radio sets at Rs 1234 each. How much money will remain with him after
the purchase?
4. A tank holds 1000 l of water. If the capacity of a bucket is 12 l 600 ml,
find the maximum number of buckets that can be filled by the watertank.
5. There was a stock of 2,75,67,890 sacks of wheat in a godown of Food
Corporation of India (FCI). During drought & flood situation in Orissa &
Assam respectively FCI sent 87,89 045 & 96,73,500 sacks of
wheattotestates.What is there remaining stockwith FCI?
Share
ANSWER:
1. 5463
2. 450 GRAMS
3.30,4666 RUPEES
4.55 BUCKETS
Step-by-step explanation:
1.LARGETS 4 DIGIT NO. FORMED BY 0,2,5,7=7520
SMALLEST 4 DIGIT NO.FORMED BY 0,2,5,7= 2057
DIFFERENCE BETWEEN THEM》 7520- 2057=5463
#YOUR ANSWER
___________________________________________
2. WEIGHT OF 50 SUCH BOXES IN GRAMS
= WEIGHT OF 1 BOX×50/1000
BECAUSE TO CONVERT MG TO G WE NEED TO DIVIDE BY 1000
SO, WEIGHT OF 1 BOX
=250 MG × NO. OF CAPSULES
NO.OF CAPSULES= 9×4=36
WEIGHT OF 1 BOX= 250×36
=9000 MG
NOW WEIGHT OF 50 SUCH BOXES IN MG'S
= 50 ×9000= 450000 MG 'S
NOW, WEIGHT OF 50 BOXES IN GRAMS
=450000/1000
=450 GRAMS #YOUR ANSWER
___________________________________________
3.MONEY REMAIN WITH HIM AFTER
= TOTAL MONEY WITH HIM AFTER PURCHASING RADIO SETS
SO, MONEY ALREADY WITH HIM=78,592
HE WILL BUY 39 RADIO SETS
ONE RADIO SET COSTS 1,234
THEREFORE 39 RADIO SETS COSTS=39×1234=48,126
SO, MONEY LEFT WITH HIM = 78,592-48,126
=30,466 RUPEES # YOUR ANSWER
____________________________________________
4. MAX. NO OF BUCKETS THAT CAN FILL WATER TANK= AMOUNT OF WATER TANK CAN HOLD/AMOUNT OF WATER 1 BUCKET CAN HOLD
SO, TANK CAN HOLD=1000L
1 BUCKET CAN HOLD= 12L 600 ML
MEANS 12 L+ 600/100
12 L +6 L= 18 L 》 ONE BUCKET CAN HOLD
SO, BUCKETS REQUIRED TO FILL TANK
= 1000 》 APPROXIMATELY 55 BUCKETS
# YOUR ANSWER = APPROXIMATELY 55 BUCKETS
_____________________________________________
[email protected]
BY-THEVIBHANSHU
PLS MARK BRAINLIEST
18